image

Süryani Şarabı 'nda Keskinlik Ve Tatlılık

 

Şarapta Keskinlik

 

              Şarabın tadındaki ekşilik oranı, keskinlik derecesini göstermektedir. Keskinlik şarabın üretildiği iklim şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Soğuk bölgelerde şarap üretimi yapılırken, fazla olgunlaşmamış meyveler kullanılmaktadır. Bunun sebebi meyvelerin iklim koşulları dolayısıyla olgunlaşma sorunu yaşamasıdır. Meyveler yeterli olgunluğa erişmediğinden daha asitlidir. Bu üzümlerle yapılan şaraplar da daha ekşi tada sahip olurlar.

 

              Şarap üretiminde malolaktik fermantasyon kullanılıyor ise, tadı daha da keskin hale gelir. Bunun sebebi asidin yumuşaması ve alkolün kesilmemesidir. Bu tür şaraplarda alkol tadı daha baskın olarak damakta hissedilecektir. Süryani şarabı gibi şarap çeşitlerinin asit oranı, ağzı sulandırma derecesinden anlaşılabilmektedir. Malolaktik fermantasyon yapılan şaraplar süt ürünlerine benzer bir asit tadına sahipken, yapılmayan şaraplar limon veya elma tadına yakındır. Süryani şarap evi 'miz ile iletişime geçerek de bilgi edinilebilir.

 

 Şarapta Tatlılık

 

             Süryani şarabı başta olmak üzere şarap üretilirken içerisindeki maya şekeri yer, sonucunda ise karbondioksit ve alkol oluşturur. Mayanın tükettiği şekere göre şarabın tatlılık oranı oluşur. Yoğun şeker bulunan şaraplar damakta daha baskın bir tat bırakır. Bu Süryani şarabı gibi şarap çeşitlerinde değişkenlik gösteren bir durumdur. Şekerin yarattığı baskın tat çayda da hissedilebilir. Çay şekersizken daha hafif bir içkidir, şekerli iken daha ağır bir içkiye dönüşür.

 

              Şarapta bulunan tatlılık oranı dilde hissedildiği bölgeden de anlaşılabilir. Eğer ağırlık şekerden ise tat dilde uca doğru algılanmalıdır. Ancak tat yoğunluğu genizde ise alkolden kaynaklanmaktadır. Süryani şarap evi 'miz içerisinde bulunan şaraplar genellikle içimi kolay şaraplardır. Bu gibi sek içilen şaraplarda litrede ortalama olarak 4 gramlık bir şeker oranı bulunmaktadır. Bu oran oldukça ideal bir şeker oranıdır. Dilde ve damakta acı bir his bırakmaz ancak hoş ideal bir tat bırakacaktır. Süryani şarabı seçilirken bu tür bilgilere dikkat edilebilir.

Whatsapp sipariş hattımızdan bize ulaşarak siparişinizi kolayca oluşturabilir ve siparişinizi sorunsuz teslim alabilirsiniz.