image

Süryani Şarabı-Yemek Eşleştirmesi İçin Bilinmesi Gerekenler

 

              Şarap ve yemek eşleştirmesi yapmak kimi zaman kültür göstergesi kabul edilirken kimi zaman yalnızca enfes lezzetlere ulaşmak için çıkılan bir yoldur. Ancak hedefe ulaşmak yani mükemmele yakın şarap yemek uyumunu yakalayabilmek için bilinmesi gereken ufak püf noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiğinde sonsuz çeşitte Süryani şarabı yemek ikilileri oluşturulabilir.

 

              Öncelikle ilk bilinmesi gereken tavuk, balık veya diğer deniz mahsulü yemeklerinin yanında beyaz şarap tüketilmesi gerektiğidir. Genel algı genellikle tersi yöndedir ancak kırmızı şarap daha kuvvetli ve güçlü tada sahip kırmızı etler ile birlikte tüketilmelidir. Her iki seçim de tecrübe edildiğinde fark doğrudan ortaya çıkacaktır. Deniz mahsulleri ve tavuk çeşitlerinin yanında kırmızı şarap çok baskın kalacak ve yemeği bastıracaktır.

 

              İkinci ipucu ise Süryani şarabı tadı ile yemeğin tadının benzer yoğunlukta olmasıdır, ancak çok aynı tada sahip olmamasıdır. Her iki durumda da iki tat birbirini nötrleyerek, yok olmasına sebep olacaktır. Asidi fazla veya ekşisi bol yemeklerde kesinlikle asitli şaraplar kullanılmamalıdır. Bir diğer kötü seçenek ise acılı yemekler ile yüksek taneli şarap kullanılmasıdır.

 

              Soslu yemekler ile şarap tüketilecek ise sosun tadına ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Ömür Süryani şarap evi aracılığı ile alınan şarabın kullanıldığı soslar ile şarap birlikte tüketilebilir. Bu diğer şaraplar için de geçerli bir kuraldır. Meze ve zeytinyağlı gibi hafif yemekler ile şarap tüketilecek ise, beyaz şarap tercih edilmelidir.

 

              Şarap yemek eşleştirmeleri ile ilgili unutulmaması gereken en önemli altın kural, şarabın tadının yemekten baskın olmamasıdır. Aslında tüm şarap ve yemek çeşitlerinde dikkat edilen bu özelliktir. Birkaç doğru yemek şarap seçiminden sonra herkes bu eşleştirmeleri yapabilir. Ömür Süryani şarap evi aracılığı ile alınacak bir şarabın yanına bu yemek çeşitlerinden biri tercih edilebilir.

              Süryani şarabı siparişinizi hızlıca oluşturmak için bize 0537 397 2468 numaralı whatsapp sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.